Адмирал Лазарев (атомлă крейсер)

«Википеди» ирĕклĕ энциклопединчи материал
Ку терминăн урăх пĕлтерĕшсем пур, Адмирал Лазарев пăхăр.
  1. REDIRECT Шаблон:Вăрçă карапĕ (ракета-артиллери)

«Адмирал Лазарев»раççей пысăк атомлă ракета крейсерĕ (ПАРК). Балти заводĕнче 1144 «Орлан» проекчĕпе тунăскер. Халлĕхе çапăçăва хатĕр мар.

Кун-çулĕ[тӳрлет | кодне тӳрлет]

«Фрунзе» (1992 çултанпа — «Адмирал Лазарев») — 1144 проектпа тунă иккĕмĕш карап — 1144.2 çĕнетнĕ проектпа тунă та 1981 çулхи çавăн 26-мĕшĕнче шыва антарнă, 1984 çулхи юпан 31-мĕшĕнче хута кĕртнĕ. 1992 çулхи акан 22-мĕшĕнче «Адмирал Лазарев» (Лапкă океан флочĕ) ята панă.

1985 çулăн çурла, 21 — чӳк, 22 Балтикăран тухнă та Луандăна (Ангола), Адена (Кăнтăр Йемен) тата Вьетнам порчĕсене ĕçпе кĕрсе тухса Владивостока çитнĕ.

1988 çулчен карапăн командирĕ I-мĕш рангри капитан Евгений Григорьевич Здесенко пулнă. Ăна тинĕс çарпуçлăхĕ те, карап çинчи матроссемпе офицерсем çав тери хисепленĕ. В момент перевода Здесенко Е. Г. и его схода с корабля вопреки запрету нового командования, были приведены в действие все существующие звуковые устройства, а также большая часть механически вращающихся антенн. Весь личный состав срочной службы вышел на левый борт и прощался со своим командиром. Вновь назначенный командир корабля М. Щербаков. Хорошо владел английским.

Был небоеспособен (выведен из боевого состава в состояние длительной консервации, стоял на приколе в бухте Абрек). На июль 1999 готовился к утилизации в связи с отсутствием средств на ремонт. На июнь 2000 года изысканы средства (порядка десятков миллионов руб., в то время как требуется от 2 до 7 млрд.) на ремонт крейсера на региональных судоремонтных предприятиях.

6 декабря 2002 на законсервированном крейсере, стоящем на базе ВМФ (залив Стрелок, район города Фокино) возник пожар, загорелся один из нежилых кубриков. Спустя четыре часа огонь был локализован и потушен.

С 2004 по 2005 были выгружены ЯЭУ в г. Большой Камень. По состоянию на 2005 год законсервирован и находится на отстое в заливе Стрелок, район поселка Шкотово. По состоянию на 2010 год находится в бухте «Абрек» залива «Стрелок».

Крейсера юсаса хута ярасси пирки калаçаççĕ.[1][2]

Асăрхавсем[тӳрлет | кодне тӳрлет]

Каçăсем[тӳрлет | кодне тӳрлет]