Тутар чĕлхи: различия между версиями

Перейти к навигации Перейти к поиску
805 байт добавлено ,  3 года назад
Нет описания правки
 
[[1999]] çулхи [[авăн, 15|авăн уйăхĕн 15]] [[Тутарстан Патшалăх Канашĕ|Тутарстан парламенчĕ]] «О восстановлении татарского алфавита на основе латинской графики» саккуна йышăнать. [[2001]] çулхи [[авăн, 1|авăнăн 1]] ку саккун вăя кĕнĕ. Анчах та кăна Раççей Патшалăхĕн Конституци сучĕ саккуна хирĕçле тесе пăрахăçланă, латин алфавичĕ çине куçарма ирĕк паман.
 
== Падежĕ ==
 
Нумаййи
 
{| class="wikitable"
|-
| Камсем?, Мĕнсем?
| -лар/-ләр, -нар/-нәр
|-
| Камсен?, Мĕнсен?
| -ларның/-ләрнең, -нарның/-нәрнең
|-
| Камсене?, Мĕнсене?
| -ларга/-ләргә, -нарга/-нәргә
|-
| Камсене?, Мĕнсене?
| -ларны/-ләрне, -нарны/-нәрне
|-
| Камсенче? Мĕнсенче?
| -ларда/-ләрдә, -нарда/-нәрдә
|-
| Камсенчен? Мĕнсенчен?
| -лардан/-ләрдән, -нардан/-нәрдән
|}
 
== Глаголĕ ==
|}
 
Инфинитивĕ:
Инфинтивĕ:
 
-ырга/-ергә, -арга/-әргә, -рга/-ргә
 
-маска/-мәскә
 
яз + арга - çырма
 
яз + маска - çырма мар
 
Герундийĕ (Исем фигыль):
 
яз + у + лар - çырнисем (çырусем)
 
яз + у + лар + ым - çырнисем (çырусем)
 
яз + у + лар + ны - çырнисене (çырусене)
 
яз + у + лар + ым + ны - çырнисене (çырусене)
 
Камăнни ([http://www.balkaria.info/library/s/sabirov/osptya.htm Тартым категориясе])
112

правок

Навигаци