Боуи Джеймс

«Википеди» ирĕклĕ энциклопединчи материал
Ку терминăн урăх пĕлтерĕшсем пур, Боуи пăхăр.
Джим Боуи

Джим Боуи[1] е Буи кăна тĕл пулать.[2][3] (акăл. James Bowie; 1796, ака, 101836, пуш, 6) — американ авантюрисче, Техас революцин паттăрĕ. Унăн хушаматнеохăйне валли Дэвид Боуи мусăкçă илнĕ[4].

Уроженец штата Кентукки, Боуи большую часть жизни провёл в Луизиане, зарабатывая на жизнь перепродажей земли и рабов, которых приобретал у Жана Лафита в Гальвестоне.

В 1827 году он получил огнестрельное и ножевое ранения в драке с шерифом местечка Рэпидс-Пэриш, которого прикончил большим ножом со срезанным клинком (т. н. «нож Боуи»).

В 1830 году перебрался в Техас, женился на дочери тамошнего вице-губернатора и принял мексиканское гражданство. Во время вылазки на поиски затерянной шахты Сан-Сабо Боуи и несколько его товарищей отбили нападение большого отряда индейцев, чем снискали славу по всему Техасу.

С началом техасской борьбы за независимость Боуи возглавил местное ополчение в боях за Консепсьон и т. н. «битве за сено» в 1835 году. В 1836 году Боуи руководил защитой миссии Аламо в Сан-Антонио. Все защитники осаждённой крепости погибли в бою. Боуи был прикован к постели болезнью, однако перед смертью, как гласит предание, успел разрядить свои пистолеты в ворвавшихся в его комнату мексиканцев.

Çавăн пекех[тӳрлет | кодне тӳрлет]

Асăрхавсем[тӳрлет | кодне тӳрлет]

  1. ^ Сăмахсарсенче Merriam-Webster тата Dictionary.com иккĕлле пуплев ĕлкине кăтартнă — /Боуи/ тата /Буи/, çапах та вырăсла çăлкуçсенче Боуи
  2. ^ Manns, William (May-Jun 2004). «The Bowie Knife». American Cowboy 11 (1): 40-43.
  3. ^ Janin, Hunt (2007). Fort Bridger, Wyoming. Jefferson: McFarland & Company. p. 138. ISBN 9780786429127.
  4. ^ Тĕрĕссипе, Дэвид Боуи суя ят вырăнне Джеймс Боуи çĕççине усă курнă.

Вуламалли[тӳрлет | кодне тӳрлет]